Soovitused

Värv ja kardinad

Peamised värviteooriad

Teie kodu värvilahendus on üks põhilistest interjööri elementidest. Enne iga remonti või ümberkorraldust Te ju mõtlete, mis värvi tulevad Teie seinad, põrandad ja kardinad. Kõikidel materjalidel ja sisustuselementidel on oma värv. Värvivalikust sõltub paljuski, kas Teie maja on kodune ja mugav või vastupidi, külm ja ärritav. Samal ajal on värv kergesti muudetav interjööri element.

Selleks, et valikus mitte eksida, on hea teada peamisi värviteooriaid. Segades paariviisi kolme põhivärvi – punast, kollast ja sinist, - võib saada kolm uut, sekundaarvärvi: oranži, rohelise ja violetse tooni. Segades uuesti kõrvutiasetsevaid toone, saame me peamise 12 põhilise värvitooniga ringi. Kuid ühe sektori piirides võib saada lõputult palju mitmesuguseid varjundeid, lisades erinevas vahekorras valget ja musta.

Kogu värviratta 12 tooni võib tinglikult jagada kaheks: soojad (kollasest kuni punakaslillani) ja külmad (violetsest kuni kollakasroheliseni). Sooje toone nimetatakse samuti lähendavateks, kuna selletoonilised pinnad tunduvad lähemal olevat, kui tegelikult. Sellistes toonides ruumid mõjuvad soojade ja külalislahketena, kuid samal ajal ka veidi optiliselt vähenevad. Külma värvigamma toone kutsutakse eemaldavateks, kuna ruum muutub nende mõjul avaramaks ja jahedamaks.

Värvilahenduse valik

Pole saladus, et Teie kodu värvivalik avaldab mõju meeleolule ja töövõimele. Ühes ja samas ruumis võib, sõltuvalt selle värvivalikust, kogeda mugavust või ebamugavust. Seepärast peaks värvivalik muutuma, sõltuvalt ruumi otstarbest. Vaatleme seda järgnevatel värvinäidete abil:

  • Punane värv – efektne toon, mis loob interjööris soojatunde. Samal ajal paistab punakates toonides lahendatud ruum väiksem ja madalam. Seda värvi on parem kasutada ruumides, kus toimub aktiivne pereelu – elutoas, kabinetis, hallis, köögis ja nii edasi. Magamistoas ei ole ta kõige sobivam. 
  • Sinine – rahu ja vaigistamise värv. Helesinised laed muudavad ruumi visuaalselt kõrgemaks ja avaramaks. Sinise varjundid on eriti head väiksemate ruumide jaoks. Sinise värvi kohalolu interjööris, annab ruumile erilise peenuse ja õilsuse. 
  • Kollane – väga küllastunud värv, seepärast puhtana praktiliselt ei kasutata. Seda tooni on parem leevendada valgega, lisada veidi violetset tooni. Igasugused kollase kombinatsioonid sobivad hästi lastetuppa. 

Siin on mõned praktilised nõuanded, mis aitavad teil leida oma tubade värvilahendusi:

  • Heledatooniline sein paistab laiem ja kõrgem;
  • Tumedad kontrastsed seinad kahandavad ruumi visuaalselt;
  • Lagi tundub kõrgemana kui ta on seintest heledam ja madalamana, kui ta on seintest tumedam;
  • Vertikaalsete elementide ja mustriga tapeedid muudavad toa kõrgemaks;
  • Padjad, kardinad, lambivarjud ja teised tekstiilesemed, mis on kontrastis üldise värvigammaga, võivad ruumi elavdada, tuues sinna vajalikku mitmekesisust.
  • Interjööri värvilahenduse valik on keeruline ja vastutusrikas ülesanne. Inimesed suhtuvad ühte ja samasse värvi väga erinevalt, samuti mõjub see neile erinevalt. Seepärast oleks hea enne remonti konsulteerida spetsialistiga.
  • Tänapäeval on paremates ehitus- ja remondi-firmades kindlasti palgal professionaalsed arhitektid-disainerid, kes osutavad Teile hindamatut abi ruumide värvivalikul, mööbli, kardinate ja teiste disaini sobivate elementide leidmisel. Värvigamma valikul arvestab professionaal kindlasti kõigi majas elavate inimeste maitset, vanust ja huvisid. See on väga tähtis, kuna näiteks, lastetuppa võib soovitada eredaid kontrastseid värve, siis vanemate pereliikmete jaoks on parem kasutada rahulikke pastelseid toone. Lisaks sellele, juhindub disainer värvivaliku juures tubade paigutusest ja kõrgusest, samuti nende valgustatusest. Muidugi, ülalpool toodud nõuanded ja näpunäited ei asenda spetsialisti, kuid siiski aitavad need Teil paremini üksteisest aru saada, mõista paremini nende ideid ja ettepanekuid. Kasutades professionaalide teeneid, võite Te ilma vaevata muuta oma maja enese jaoks kõige armsamaks ja ligitõmbavamaks paigaks maa peal, mis vastab täielikult Teie maitsele, huvidele ja püüdlustele.